تصویری قدیمی از جلسه تعدادی از مالکین ماسال و شاندرمن و گسکرات در سال ۱۳۳۲

جلسه هییت مالکین ماسال و شاندرمن گسکرات در سال 1332 - سایت شاندرمن20

علی ماسالی

این تصویر در سال ۱۳۳۲ یا ۱۳۳۳ در مرکیه ماسال منزل پدرم مرحوم حاج انامقلی ماسالی گرفته شده است، که البته مرحوم ماسالی در این تصویر حضور ندارد. تصویر مزبور مربوط به جلسه هیئت مالکین ماسال و شاندرمن و گسکرات می باشد، که درباره خشکسالی و نحوه اجرا و مقدار حقابه برای کشاورزان نواحی طاهر گوراب، اسفند، ضیابر، چمن، مناره بازار و غیره و همچنین مقدار حقابه کشاورزان گسکرات از رودخانه های ماسال و شاندرمن بوده است. این جلسه هر ساله در اواسط بهار تشکیل می گردید.

و اما حاضرین در این تصویر به ترتیب از سمت چپ به راست روبروی دوربین عبارتند از ۱- مرحوم کدخدا امان ا… امیراحمدی، نیای خاندان امیر احمدی شیخ نشین شاندرمن ۲- رضا قلی امیر احمدی یکی از فرزندان کدخدا امان ا…خان ۳- جلال جعفری از ملاکین صاحب نام گسکرات ۴- خورگامی از ملاکین گسکرات ۵- اسفندیار ماسالی یکی از ملاکین و میراب ماسال ۶- شناخته نشده ۷- کسی که پشت به دوربین عکاسی نشسته است مرحوم جهانبخش ماسالی است او علاوه بر اینکه شخصاً دارای مالکیت چندین هکتار اراضی کشاورزی در ماسال بود و هشتاد هکتار از املاک کشاورزی خاندان امین ضرب و امین تجار را در ماسال در اجاره خود داشته و سمت میراب شاندرمن را نیز در اختیار داشته است.

2 دیدگاه برای “تصویری قدیمی از جلسه تعدادی از مالکین ماسال و شاندرمن و گسکرات در سال ۱۳۳۲

  1. درود وسپاس خیلی عالی بود چه عکس جالبی از زمانها خیلی دور زمانی که خیلی از ما هنوز نبودیم وچه خوب مشکلات را با همفکری باهم حل و فصل می کردند روانشان شاد

  2. با سلام و خسته نباشید
    با تشکر از آقای احمدی و استاد ماسالی عزیز
    لازم به توضیح است این عکس را من نیز در آرشیو دارم بهمراه تعدادی دیگر عکس. نفر کناری مرحوم اسفندیار ماسالی بدون شک مشهدی عزیز حاجتی مقدم از ملاکین بزرگ شاندرمن می باشد. من عکس های دیگری نیز از ایشان دارم.
    لطفا اصلاح نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.