تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : شاندرمن20
حوزه : روستا ها, شاندرمن
شماره : 2961
تاریخ : 13 سپتامبر, 2016 :: 8:05
"به بهانه دفاع از محیط زندگی من"

بنام یزدان پاک

"به بهانه دفاع از محیط زندگی من"

-

اگر چشم مردم را دور دیدیم، باید بدانیم که دور از دیدرس چشم خدا نیستیم.

_ چرا گله ای از گوسفندان را می بینیم، به طمع می خواهیم یکی را انتخاب کرده و سر بزنیم، قصابی کنیم و برای خود یک میهمانی ترتیب دهیم؟! _ چرا وقتی به جنگلی که در آن انبوهی از درختان زیبا، بلند و تنومد روییده، رسیدیم، می خواهیم یکی را برگزینیم و بدلخواه بریده و استفاده شخصی کنیم؟!

این ها دونمونه از خودخواهی ها و طمع ورزی های بعضی از انسان ها که گفته شد. شاید خواننده بتواند مثال های فراوان و زیادتری دراین مورد ارایه دهد. من بسنده می کنم و شرح اصل موضوع را ارایه می دهم که ارزش و اهمیت بیشتری دارد.

محیط زیست آنجایی است که همه موجودات زنده، بویژه انسان ها در آن با آزادی و امنیت کامل زندگی کنند. در محیط زیست و عرصه های منابع طبیعی همه گونه های براحتی و آرامش با حفظ تنوع زیستی در کنار هم امکان مناسبی برای زادآوری و ادامه زندگی را دارند. باتوجه به همین اصل ضروری، بسیار مفید و اثرگذار، همه مسئولین و خدمتگزارن نظام جمهوری اسلامی، بویژه رهبر معظم انقلاب _ ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست مشتمل بر ۱۵ بند _  و رییس جهمور محبوب و مردمی و معاون محترم و زحمتکش ایشان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست،  در دوره جدید کار دولت تدبیر و امید، تمام تلاش و کوشش خود را برآن گذاشته اند که هیچ آسیبی به نقطه ای از عرصه های طبیعی و محیط زیستی وارد نشود. در جهت رفع تخریب و بازسازی محیط زیست و عرصه های طبیعی تلاش بیشتری داشته باشند. در این باره باید جداگانه از زحمات و حضور مفید و موثر سازمان ها، گروه ها و تشکل های مختلف نهادهای مردمی (NGO) که در تمام زمان های با چشمی بیدار و رفتارهای مفید و قانونی، نگهبان محیط زیست و یاری گر بخش دولتی، سازمان و ادارات دولتی بوده و خواهند بود، سپاس ویژه ای را داشته باشیم.

این نوشته، خواسته و تقاضای مردم بومی و روستایی امامزاده شفیع، روستای کوچکی از بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال در استان گیلان است که بخاطر داشتن مواهب خدادادی چشمان هر بیننده ای را خیره و با دلی پر از ایمان از خداوند بزرگ، بخاطر این نعمت های الهی سپاسگزار خواهد بود.

این متن را هرکس بخواند باید در برابر خداوند بزرگ و مردم پاسخگو باشد. گرچه برای سازمانی و نهادی نگاشته نشده تا با تصویر و نوشته های بهتر از ما، به گوش و چشم مردم و مسئولین برساند.

_ روستایی امامزاده شفیع در دل منطقه کوهپایه ای و جنگلی، با داشتن زیارتگاه قدیمی همیشه مورد توجه مردم منطقه و مناطق دیگر بوده و هست. این منطقه در مسیر راه ییلاقی سنتی و بسیار قدیمی مردم دامدار و کوچرو قرار داشته که ساعتی را در کنار این بقعه متبرکه به استراحت، رفع عطش و عبادت می پرداختند. سال ها پیش برای تغییر در نحوه مسافرت و تسهیل در زندگی مردم، یک جاده از کنار این بقعه ساخته شد که روستاهای بالاتر را به شهر و شهرهای دیگر ارتباط می داده است. اینک بعد از گذشت سال ها، مدتی است که یک شرکت برای سودجویی بیشتر در قسمتی از این جاده که کمترین فاصله با امامزاده و خانه های مردم داشته و در قسمت بالادست که دارای جنگل انبوه و محل زیست گونه های مختلف جانوران است، اقدام به معرفی آن بعنوان "معدن" شن و ماسه نموده است. شوربختانه اعلان می دارد که بصورت قانونی هم مجوز دریافت کرده است! اگر عملیات ساختمانی در این منطقه آغاز شود، خطرات  همه جانبه فراوانی مردم و ساکنانش را تهدید می کند. از جمله تهدید زیستگاه جانوران وحشی و دام های اهلی مردم که در اطراف آن به چرا و تعلیف مشغول هستند. پاکسازی و بریدن درختان قدیمی و جوان که بخشی از جنگل های هیرکانی هستند. دستکاری در توپوگرافی زمین که سال هاست با همان ساختار سازمان یافته که در صورت تخریب و خراش، خطر ریزش دایمی کوه برای خانه های اطراف و پایین دست کوه و جاده وجود داشته تا جایی که امکان عبور از جاده را با خطرات همیشگی همراه خواهد ساخت. امیدوارم هر خواننده ای که وجدان دلسوز و میهن پرستی دارد، بداد مردم منطقه و محیط زیست آن برسد..

دکتر براتعلی حُذّار ۲۰ شهریور ۱۳۹۵

Dr_hozzar@yahoo..com

-

با کلیک روی تصویر زیر پنجره اى ظاهر خواهد شد که مى بایست روى گزینه OK کلیک نمایید تا به عضویت کانال شاندرمن۲۰ در آیید.

بنر کانال تلگرام شاندرمن۲۰

© 2018 تمام حقوق این سایت برای گروه رسانه ای شاندرمن20 محفوظ می باشد.