تصویری قدیمی از جلسه تعدادی از مالکین ماسال و شاندرمن و گسکرات در سال ۱۳۳۲

جلسه هییت مالکین ماسال و شاندرمن گسکرات در سال 1332 - سایت شاندرمن20

علی ماسالی

این تصویر در سال ۱۳۳۲ یا ۱۳۳۳ در مرکیه ماسال منزل پدرم مرحوم حاج انامقلی ماسالی گرفته شده است، که البته مرحوم ماسالی در این تصویر حضور ندارد. تصویر مزبور مربوط به جلسه هیئت مالکین ماسال و شاندرمن و گسکرات می باشد، که درباره خشکسالی و نحوه اجرا و مقدار حقابه برای کشاورزان نواحی طاهر گوراب، اسفند، ضیابر، چمن، مناره بازار و غیره و همچنین مقدار حقابه کشاورزان گسکرات از رودخانه های ماسال و شاندرمن بوده است. این جلسه هر ساله در اواسط بهار تشکیل می گردید.

و اما حاضرین در این تصویر به ترتیب از سمت چپ به راست روبروی دوربین عبارتند از ۱- مرحوم کدخدا امان ا… امیراحمدی، نیای خاندان امیر احمدی شیخ نشین شاندرمن ۲- رضا قلی امیر احمدی یکی از فرزندان کدخدا امان ا…خان ۳- جلال جعفری از ملاکین صاحب نام گسکرات ۴- خورگامی از ملاکین گسکرات ۵- اسفندیار ماسالی یکی از ملاکین و میراب ماسال ۶- شناخته نشده ۷- کسی که پشت به دوربین عکاسی نشسته است مرحوم جهانبخش ماسالی است او علاوه بر اینکه شخصاً دارای مالکیت چندین هکتار اراضی کشاورزی در ماسال بود و هشتاد هکتار از املاک کشاورزی خاندان امین ضرب و امین تجار را در ماسال در اجاره خود داشته و سمت میراب شاندرمن را نیز در اختیار داشته است.

همچنین ببینید

تالشها درانقلاب مشروطیت، جدیدترین اثر سیدمومن منفرد منتشر شد

در این کتاب از حدود سی #سند_جدید در دوره قاجار و دوره مشروطیت در حوزه تالش از نقاط مختلف آن رونمایی شده است؛ طوری که مباحث جدیدی از تاریخ تالش در آن گنجانده شده است.

۵ دیدگاه

 1. درود وسپاس خیلی عالی بود چه عکس جالبی از زمانها خیلی دور زمانی که خیلی از ما هنوز نبودیم وچه خوب مشکلات را با همفکری باهم حل و فصل می کردند روانشان شاد

 2. منفرد سیدمومن

  با سلام و خسته نباشید
  با تشکر از آقای احمدی و استاد ماسالی عزیز
  لازم به توضیح است این عکس را من نیز در آرشیو دارم بهمراه تعدادی دیگر عکس. نفر کناری مرحوم اسفندیار ماسالی بدون شک مشهدی عزیز حاجتی مقدم از ملاکین بزرگ شاندرمن می باشد. من عکس های دیگری نیز از ایشان دارم.
  لطفا اصلاح نمایید.

 3. سلام آنهایی که برای آبادانی این مرز و بوم قدمی برداشتند و اکنون در این دنیا نیستند روانشنان شاد.

 4. باسلام‌من شاندرمنی هستم وفکرنمی کنم کسی باشه مشهدی عزیزحاجتی مقدم رانشناسه ودرموردش نشنیده باشه پدرش مرحوم حاجت بیگ پلنگ سرایی ومادرش از طایفه مرزبانی بیتم مرحوم مشهدی عزیز یکی ازبزرگترین سفره داران شاندرمن بود و بزرگترین مالکی که دراصلاحات ارضی درحدود دویست پنجاه هکتاراززمینهایه زراعیشانسق شد بزرگترین مالک بازارشاندرمن بااسنادی که ازشخصی سالها وبیش داشت دیدم مرحوم مشهدی عزیزحتی شده به زوربه مردم خلخال درشاندرمن مغاره میدادتا شاندرمن رونق پیداکنه درهمان سالها حمامی ساخت برایه بهداشت وتمیزی مردم شاندرمن ولی حیف بعدگذشت سالها ورسیدگی نکردن کم کم ازبین رفت حتی تاسالهایه گذشته هم آثارحمام موجودبودحتی ازقدیمی هاشنیدم که درفکرداروخانه درهمان سالهابودبرایه یکی ازپسرهاش که وحتی تایه جاهای هم انجام شد ولی متاسفانه به دلیل موضوعاتی نصفه کاره موند وبه سرانجام نرسیدومحم ترازهمه اینکه دست بعضی افرادی که خیلی سالهایه قبل ازشاندرمن بیرونشون انداخته بودن وبعداونجاشدن مالک ودوباره خواستن بیان توشاندرمن جاخوش کنن رو دستهاشونا کوتاه کرد وخیلی ازموضوعات خصوصأدرگیری حاجت بیگ پلنگ سرایی وقدرت الله بیگ پلنگ سرایی باگسکراتیهاکه بایدساعتهادرموردش صحبت کردولی افسوس که نمیشه همه رونوشت‌ باتشکرباافتخارشاندرمنی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.