“به بهانه دفاع از محیط زندگی من”

بنام یزدان پاک

“به بهانه دفاع از محیط زندگی من”

اگر چشم مردم را دور دیدیم، باید بدانیم که دور از دیدرس چشم خدا نیستیم.

_ چرا گله ای از گوسفندان را می بینیم، به طمع می خواهیم یکی را انتخاب کرده و سر بزنیم، قصابی کنیم و برای خود یک میهمانی ترتیب دهیم؟!
_ چرا وقتی به جنگلی که در آن انبوهی از درختان زیبا، بلند و تنومد روییده، رسیدیم، می خواهیم یکی را برگزینیم و بدلخواه بریده و استفاده شخصی کنیم؟!

این ها دونمونه از خودخواهی ها و طمع ورزی های بعضی از انسان ها که گفته شد.
شاید خواننده بتواند مثال های فراوان و زیادتری دراین مورد ارایه دهد.
من بسنده می کنم و شرح اصل موضوع را ارایه می دهم که ارزش و اهمیت بیشتری دارد.

محیط زیست آنجایی است که همه موجودات زنده، بویژه انسان ها در آن با آزادی و امنیت کامل زندگی کنند.
در محیط زیست و عرصه های منابع طبیعی همه گونه های براحتی و آرامش با حفظ تنوع زیستی در کنار هم امکان مناسبی برای زادآوری و ادامه زندگی را دارند.
باتوجه به همین اصل ضروری، بسیار مفید و اثرگذار، همه مسئولین و خدمتگزارن نظام جمهوری اسلامی، بویژه رهبر معظم انقلاب _ ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست مشتمل بر ۱۵ بند _  و رییس جهمور محبوب و مردمی و معاون محترم و زحمتکش ایشان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست،  در دوره جدید کار دولت تدبیر و امید، تمام تلاش و کوشش خود را برآن گذاشته اند که هیچ آسیبی به نقطه ای از عرصه های طبیعی و محیط زیستی وارد نشود. در جهت رفع تخریب و بازسازی محیط زیست و عرصه های طبیعی تلاش بیشتری داشته باشند.
در این باره باید جداگانه از زحمات و حضور مفید و موثر سازمان ها، گروه ها و تشکل های مختلف نهادهای مردمی (NGO) که در تمام زمان های با چشمی بیدار و رفتارهای مفید و قانونی، نگهبان محیط زیست و یاری گر بخش دولتی، سازمان و ادارات دولتی بوده و خواهند بود، سپاس ویژه ای را داشته باشیم.

این نوشته، خواسته و تقاضای مردم بومی و روستایی امامزاده شفیع، روستای کوچکی از بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال در استان گیلان است که بخاطر داشتن مواهب خدادادی چشمان هر بیننده ای را خیره و با دلی پر از ایمان از خداوند بزرگ، بخاطر این نعمت های الهی سپاسگزار خواهد بود.

این متن را هرکس بخواند باید در برابر خداوند بزرگ و مردم پاسخگو باشد. گرچه برای سازمانی و نهادی نگاشته نشده تا با تصویر و نوشته های بهتر از ما، به گوش و چشم مردم و مسئولین برساند.

_ روستایی امامزاده شفیع در دل منطقه کوهپایه ای و جنگلی، با داشتن زیارتگاه قدیمی همیشه مورد توجه مردم منطقه و مناطق دیگر بوده و هست. این منطقه در مسیر راه ییلاقی سنتی و بسیار قدیمی مردم دامدار و کوچرو قرار داشته که ساعتی را در کنار این بقعه متبرکه به استراحت، رفع عطش و عبادت می پرداختند.
سال ها پیش برای تغییر در نحوه مسافرت و تسهیل در زندگی مردم، یک جاده از کنار این بقعه ساخته شد که روستاهای بالاتر را به شهر و شهرهای دیگر ارتباط می داده است.
اینک بعد از گذشت سال ها، مدتی است که یک شرکت برای سودجویی بیشتر در قسمتی از این جاده که کمترین فاصله با امامزاده و خانه های مردم داشته و در قسمت بالادست که دارای جنگل انبوه و محل زیست گونه های مختلف جانوران است، اقدام به معرفی آن بعنوان “معدن” شن و ماسه نموده است. شوربختانه اعلان می دارد که بصورت قانونی هم مجوز دریافت کرده است!
اگر عملیات ساختمانی در این منطقه آغاز شود، خطرات  همه جانبه فراوانی مردم و ساکنانش را تهدید می کند. از جمله تهدید زیستگاه جانوران وحشی و دام های اهلی مردم که در اطراف آن به چرا و تعلیف مشغول هستند. پاکسازی و بریدن درختان قدیمی و جوان که بخشی از جنگل های هیرکانی هستند. دستکاری در توپوگرافی زمین که سال هاست با همان ساختار سازمان یافته که در صورت تخریب و خراش، خطر ریزش دایمی کوه برای خانه های اطراف و پایین دست کوه و جاده وجود داشته تا جایی که امکان عبور از جاده را با خطرات همیشگی همراه خواهد ساخت.
امیدوارم هر خواننده ای که وجدان دلسوز و میهن پرستی دارد، بداد مردم منطقه و محیط زیست آن برسد..

دکتر براتعلی حُذّار
۲۰ شهریور ۱۳۹۵

Dr_hozzar@yahoo..com

با کلیک روی تصویر زیر پنجره اى ظاهر خواهد شد که مى بایست روى گزینه OK کلیک نمایید تا به عضویت کانال شاندرمن۲۰ در آیید.

بنر کانال تلگرام شاندرمن۲۰

همچنین ببینید

برگزاری بازی های بومی محلی در شاندرمن به مناسبت دهه فجر

برگزاری بازی های بومی محلی در شاندرمن یک دوره مسابقات ورزش های بومی و محلی …

یک دیدگاه

  1. عشق من سیاهمرد

    سلام
    ما دوستداران روزی را تعیین کردیم تا همه با هم جمع شیم وا پلاکارد در دست به مسئولین بگوییم یا خودتان مجوز را باطل کنین یا ما دست به کار میشویم جلوی شما رو میگیریم.
    ما دوست نداریم با مسولین کنتاکت داشته باشیم ولی مثل اینکه خودشان دوست دارن با مردم درگیر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.