انجمن شعر و ادب شاندرمن و چگونگی پیدایش آن

به نام خداوند تالش پسند               خداوند آریدول و اوره بند

انجمن شعر و ادب شاندرمن وچگونگی پیدایش آن

 

محمد آشوری

در یکی از روزهای تابستان ۱۳۷۵ دوستی نامه ای به دستم داد،این نامه از طرف مسئول مجتمع فرهنگی هنری کتابخانه عمومی شاندرمن آقای حسینی گلسفیدی بود(ایشان هم اکنون رئیس اداره ارشاد سیاهکل هستند ) با کمک و تلاش مجدّانه آقای حسینی جلسه ای با حضور اهالی شعر و ادب شاندرمن نظیر آقای علی اسرارپوش،آقای حسین مرادی کوره جان ،خانم روح پرور عزیزی ، آقای علی شعبانی و سایرین برگزار گردید. در این جلسه هسته مرکزی انجمن شعر و ادب شاندرمن تشکیل گردید و مسئولیت این انجمن شعر به خانم روح پرور عزیزی سپرده شد به خاطر مشغله سنگینی که خانم عزیزی داشتند (مجری برنامه کَوئه هَژَن بودند) نتوانستند در جلسات هفتگی انجمن شرکت نمایند به همین دلیل رفته رفته پس از برگزاری چند جلسه انجمن به تعطیلی کشیده شد امّا در همین جلسات هفتگی تعدادی از هنرمندان یکدیگر را یافته و شناخته بودند. وبه اهمیّت انجمن پی برده بودند . در سال۱۳۷۷ به کوشش و همّت خانم مهیّا ولی زاده کتابدار وقت کتابخانه عمومی شاندرمن ترتیب جلسه رسمی دیگری داده شد یک بار دیگر شاعران و هنرمندان دور هم جمع شدند ودر این جلسه آقای محمد آشوری به عنوان مسئول انجمن شعر و ادب شاندرمن انتخاب گردید آرام آرام انجمن روال عادی خود را پیدا کرد .جلسات منظّم هفتگی ،نقد و بررسی شعر شاعران حاضر در جلسه ،حضور در جلسات انجمن شعر شهرهای همجوار.

با کمک و مساعدت مسئولین وقت در سال ۱۳۷۹ انجمن به ثبت رسید ، حالا دیگر انجمن صاحب شناسنامه شده بود. انجمن از آن سالها فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است ،در تاریخ ۲۹/۸/۱۳۸۱ به مناسبت ولادت باسعادت امام حسن مجتبی (ع) باهمّت و اجرای شاعر گرامی و هنرمند عزیز جناب آقای علی اسرارپوش شب شعری منطقه ای (شب شعر شاعران تالش(۱)) در سالن آمفی تئاتر مجمع فرهنگی هنری کتابخانه عمومی شاندرمن برگزار گردید که در نوع خود کم نظیر بود . دومین همایش شعر(شب شعر شاعران تالش(۲)) نیز در تاریخ شهریور ۱۳۸۴ در همان مکان با حضور عده کثیری از هنرمندان منطقه نظیر آقای نیکویی،آقای علی عبدلی،آقای شهرام آزموده ،آقای قلی پور ، مهندس رفاهی ،جناب استاد مسرور ،آقای نهضت حسینی نژاد،آقای مسعود شهبازلی ، خانم الناز وزیری،خانم افسانه معزّی ،خانم رحیمی ،آقای چمن و سایرین از اقصی نقاط تالش بزرگ برگزار گردید . در همین سالها کتابچه ای از شعرهای اعضای انجمن شعر و ادب شاندرمن با همّت و کوشش اعضای انجمن و به خصوص آقای جبار نوروزی کوره جان ،آقای امین رحمانی،آقای علی فیروزی به چاپ رسید و همچنین سایت اینترنتی توسّط آقای مجید امان زاده راه اندازی شد که جدیدترین آثار شاعران در آن بکار گرفته می شد در این سالها جلسات مداوم هفتگی هر هفته روزهای سه شنبه در مجتمع فرهنگی هنری کتابخانه عمومی شاندرمن برگزار می شده است ،از جمله فعالیت های انجمن شعر جلسات منظّم هفتگی ،حضور در انجمن شعر شهرهای همجوار،نقد و بررسی جدیدترین آثار شاعران جوان ،همکاری با مجلّات محلّی و سراسری،حضور در همایش های شعر و ….. بوده است.

در این سالها هنرمندان خوب و ارزنده ای در انجمن پیدا و بالنده گردیدند نظیر خانم نادره اسرارپوش ،الناز وزیری ،صغری کاظمی ،افسانه معزّی،صفورا رحیمی،زینب پورمیرزا، آقای جبار نوروزی ،علی اسرارپوش و دیگرانی که شاید نام بردن از همه آنها از حوصله خوانندگان گرامی خارج باشد ،باتوجّه به همه کارهای صورت گرفته متأسّفانه به دلیل بی توجّهی ها و پاره ای از مسائل، این انجمن، آرام آرام دارد به درد انجمن شعر سایر شهرها دچار می شود ،جلسات منظّم هفتگی تعطیل و حضور اعضای آن تقریباً به صفر رسیده است وباید بگویم متأسّفانه شاهد مرگ تدریجی یک انجمن جوان و پویا هستیم . به امید روزی که این انجمن جان دوباره ای بگیرد و بالی برای پریدن پیدا کند.

چاپ شده در ماهنامه تالش ویژه شاندرمن۱ اسفند۸۹

منبع: وبلاگ ویژه شاندرمن

همچنین ببینید

خبر شاد و خوشحال کننده برای کودکان تالش | نخستین مجموعه شعرهای کودک تالشی در ایران منتشر شدند

بالاخره پس از مدت ها تلاش و کوشش دو مجموعه شعر کودک تالشی “پَپو” و …

یک دیدگاه

  1. انجمن شعر شاندرمن در حال حاضر فعال هست و شاعران خوبی در آن به فعالیت مشغولند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.