سفره هفت سین گروه “جوانان شاندرمن پاک” برای نوروز ۱۳۹۴

برای دومین سال پیاپی طرح سفره هفت سین نوروزی گروه “جوانان شاندرمن پاک” جهت خوشامدگویی به میهمانان نوروزی شهر در شهر شاندرمن اجرا در آمد.

 در این طرح جوانان خوش ذوق گروه شاندرمن پاک که تجربه برپایی سفره سال قبل را نیز به همراه داشتند، این بار  با دستی پرتر و برنامه ریزی بهتر، با برپایی سفره هفت سین خود در داخل نمای زیبایی از یک خانه سنتی تالشی سعی کردند تا بدین شیوه، گوشه ای از هنر معماری سنتی تالش را که بیانگر هویت و فرهنگ نیاکان شان می باشد برای میهمانان به نمایش بگذارند. به نحوی که توجه بیشتر عابرین و خودروی های عبوری را جلب نمود. مکان  برپایی سفره امسال نیز از لحاظ چشم انداز آن از منظر عابرین و خودروهای عبوری بهتر از سال گذشته بود و چشم انداز بسیار زیباتری داشت.

سفره هفت سین شاندرمنی ها برای نوروز ۱۳۹۴ (۴)

سفره هفت سین شاندرمنی ها برای نوروز ۱۳۹۴ (۷)

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می گردد هر گوشه ای از این کلبه با قرار گرفتن، پوست دباغی شده گوسفند روی دیوار، خمره های سفالی آویزان شده در “جیبند” (آویز های بافته شده از ساقه خشک شده شالی)، صندوقچه های چوبی و مفرغی قدیمی، فانوسه چرای قدیمی، درها و پنجره چوبی قدیمی، آویز بافته شده سردر پایینی برای مصون بودن از چشم نظر، پله و تلار(ایوان) زیبای چوبی، زیرانداز های سنتی و دیگر جزییات این کلبه بیانگر گوشه ای از هنر، فرهنگ و معماری شاندرمنی ها و  تالش ها می باشد.

سفره هفت سین شاندرمنی ها برای نوروز ۱۳۹۴ (۳)

تصویر بالا مربوط به مراسم افتتاحیه این سفره با حضور تنی چند از مسولین چون شهردار شاندرمن، بخشدار شاندرمن، معاونت فرمانداری و  مدیریت میراث فرهنگی  شهرستان می باشد که در کنار جوانان شاندرمن پاک حضور یافتند.

سفره هفت سین شاندرمنی ها برای نوروز ۱۳۹۴ (۵)

چشم انداز زیبای شبانه از  سفره هفت سین شاندرمن،

میهمانان زیادی با مشاهده این کلبه و سفره هفت سین  زیبا که در ورودی شهر شاندرمن از مسیر ماسال و در مجاورت جایگاه پمپ بنزین و CNG شاندرمن برپا گردیده بود ، فرصت را مغتنم شمرده و مبادرت به گرفتن عکس های یادگاری در کنار ان نمودند

سفره هفت سین شاندرمنی ها برای نوروز ۱۳۹۴ (۸)

نکته دیگری که در سفره هفت سین امسال شاندرمن، توجه ها را به خودش جلب نموده بود  لباسهای تالشی مردان و زنان تالش بود که در بر تن دو مانکن بود که در ایوان این کلبه بود که باز حکایت از ظرافت و دید باز برپاکنندگان این سفره در  استفاده از این فرصت در جهت معرفی فرهنگ و هویت تالشی دارد.

در ضمن تمامی هزینه های مالی این طرح را نیز توسط آقای “حاج حسین نجومی” مدیریت محترم جایگاه بمپ بنزین و  CNG شاندرمن تامین گردید.

سایت شاندرمن ۲۰ هم به نوبه خود از اعضای محترم گروه جونان شاندرمن پاک،( خانم ها  آلاله وزیری، الناز وزیری، فرنوش گیلانی، پوران موسوی و آقایان مجید توکلی، مجتبی مهریان، حسین مشعوف، طهماسب مرتضی نیلاش، سروش مرزیان) همچنین آقایان  حاج حسین نجومی و ابوذر قربانی بابت حمایت از اجرای این طرح و  آقای حسین شعبانی بخاطر تلاش ها و زحمات ایشان در این خصوص کمال تشکر و قدردانی را دارد.

همچنین ببینید

جایگاه اسب و سوارکارى در نزد تالشان دلاور و چابک سوار

تالشان از جمله اقوامی هستند که شاید بشود گفت از تفریحاتشان، استفاده از اسب و سوارکاری در بین آنان نزدیک به طول حیات ایشان قدمت دارد.

یک دیدگاه

  1. دست همه دوستانی که در این کار همکاری کردند درد نکنه و ممنون از آقای احمدی بابت درج این مطلب
    و همچنین تشکر ویژه از آقایان مجید توکلی , مجتبی مهریان , حسین مشعوف و حسین شعبانی بابت تلاش بی وقفشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.