جشن ازدواج به سبک سنتی در شاندرمن

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۹)

حسن ختام رویدادهای فرهنگی خرداد ماه شاندرمن، برگزاری جشن ازدواج به سبک سنتی توسط زوج جوان شاندرمنی بود. خردادماه امسال، اهالی شهر شاندرمن شاهد برگزاری سه حرکت فرهنگی در جهت حفظ و احیای ارزش های سنتی و بومی محلی تالشان بودند. در این خصوص ابتدا شاهد جشنواره بازی های بومی محلی در روستای نیلاش شاندرمن بودیم که بسیار زیبا و با حضور پرشمار علاقمندان به فرهنگ بومی محلی تالشان برگزار شد، در ادامه نیز همین حرکت در روستای چاله سرای شاندرمن به فاصله ای کوتاه تکرار گردید. در نهایت نیز  در روز جمعه ۲۲ خرداد، شاهد برگزاری مراسم ازدواج زوج شاندرمنی به سبک سنتی تالشان و شاندرمنی ها بودیم.

این مراسم با حمایت اداره ورزش و جوانان شهرستان و هیئت سوارکاری ماسال و شاندرمن، در راستای ترویج آداب و سنن قدیم تالشان و همچنین دوری از تجملات جشن‌های عروسی امروزی و مقابله با تهاجم فرهنگ بیگانه برگزار گردید.

آقای محمد عبدی، رئیس هیئت سوارکاری ماسال و شاندرمن، در این خصوص، لزوم احیای فرهنگ‌ غنی سنتی تالشان برای مقابله با تجمل پرستی را امری ضروری دانست. ایشان همچنین استفاده از نمادهای فرهنگی تالش چون موسیقی سنتی، شلیک تفنگ، همراهی اسب سواران با زوج جوان در حین حرکت از خانه عروس به خانه داماد، استفاده از لباس های محلی تالشی توسط شرکت کنندگان، و حمل مجمه (سینی ویژه جهاز عروس) توسط زنان روستایی را از نکات جالب این عروسی عنوان نمودند.

در بخشی از این مراسم عروس و داماد سوار بر کالسکه، و با همراهی اسب سوارانی که لباس های محلی تالشی را برتن داشتند، از منزل عروس در روستای پاشکم به سمت منزل داماد در روستای سیاهمرد حرکت کردند.

در پایان شما رو دعوت می کنیم به دیدن تصاویری زیبا از این مراسم بسیار زیبا از دریچه دوربین آقایان علی مرادنیا، محمد توفیقیان و محتبی محمدی.

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۱۹)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۷)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۴)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۰)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۱)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۱۳)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۸)

عروسی سنتی در شاندرمن-خرداد ۱۳۹۴ (۲۵)

همچنین ببینید

... و اينك بهار تالش

… و اینک بهار تالش

… و اینک بهار تالش     بسم الله الرحمن الرحیم                                                                     قربان صحرائی چاله‌سرایی https://t.me/sahranevesht   …

۸ دیدگاه

 1. سلام بر همزبان عزیز!
  سایت شما در وبلاگ کوچک ما لینک شد .
  خوشحال خواهیم شد اگر شما نیز ما را لینگ کنید!!
  ادرس جدید وبلاگ >>>>www.shalnews.mihanblog.com

 2. ام بع قشنگع کار – آفرین خیلی خوبا

 3. درودها اقای احمدی بسیار زیباست وعالی عجب مراسمی خیلی لذت بردم امیدوارم در گروه های تالشه از جمله در ماسال بهشت گمشده هم منتشر کنید

  • مازیار احمدی

   درود به شما بانوی بزرگوار و هنرمند تالشی. در مورد انتشار هم انجام وظیفه می کنیم.

 4. طهماسب مرتضی نیلاش

  درود به آقا رضوان رحمانی و گل زما و عروس خانم کی رسم تالشینه شون جشن گته

 5. حمیدبابای اولم

  خیلی فوق‌العاده است
  زنده نگه داشتن آداب رسوم کاری بسیارزیباست

 6. شایگان خطبه سرا

  آفرین وهزارن درود

 7. سلام اتفاقا من پیگیر ایجا د همچین کاری بو دم که بااین وبلاگ هم آشنا ش دم
  اسب و کالسکه رو چطور و از کجا کرایه کر دن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.